Paylaş:
Bağış Yapın

101 ÜMMET SU KUYUSU PROJESİ

“her damla bir umut”
BURKİNA FASO, SRİ LANKA VE ARAKAN’DA 101 ÜMMET SU KUYUSU PROJEMİZ HAKKINDA;

Kıymetli Hayırseverlerimiz
Suyun hayat olduğunu unutmamalıyız. Bir El Ver Derneği üç ülkede ve 101 farklı bölgede su kuyusu açıyoruz.
Kuyuları açacağımız ülkeler bizzat derneğimizin uluslar arası çalışmalarını yürütmekte olan kurulumuz tarafından belirlenmiştir. Belirlenen ülkeler ve bölgeler coğrafi, siyasi ve ekonomik durumlar baz alınarak tespit edilmiştir. Gideceğimiz üç farklı ülke ve bölgeyi birazcık tanıyalım.

 

Batı Afrika (Burkina Faso)
Burkina Faso, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınırında bulunan komşuları Mali, Nijer, Benin, Togo, Gana  ve Fildişi Sahilleridir. 
Komşuları içerisinde su sorunu noktasında en fazla ihtiyaç olan ülkedir. Geçmişten beri Fransa sömürgesi altında olup halen Fransızların etkisi devam etmektedir. Burkina Faso 1983 yılında iç savaşın başlaması ile çok derin yaralar almıştır .  Burkina Faso’da son nüfus sayımına göre 14.017.262 nüfus tespit edilmiştir. Ülkenin büyük bir çoğunluğu Müslümandır. Ve nitekim bu bir dünya gerçeği Fransızlar en fazla müslümanlara zulmetmektedir. Ülkede nüfusa oranla suya ulaşma oranı çok düşüktür. Ekonomik olarak Avrupa’nın baskısı altında olduğu için maalesef ülke nüfusunun Dünya UNİC (Birleşmiş Milletler) oranlamasına göre %75 açlık sınırının altında yaşamaktadırlar.


Güney Asya (Arakan)
Kanayan yaramız Arakan. 1948’de Myanmar’ın bağımsızlığını ilan etmesi ile Arakan’lı  Müslümanlar için zulüm başlamıştır. Arakan Myanmar’ın doğusunda Magway Bölgesi ve Bago Bölgesi yakınlarında bulunun nüfusunun %100’ünün Müslüman olduğu bir bölgedir. Myanmar’da 1982 ‘de çıkarılan vatandaşlık kanunu ile ülkede yaşamakta olan Müslümanlar Arakan bölgesine yerleştirilip vatandaş statüsüne kabul edilmemiştir. 
Arakan’da 2012 yılından bugüne kadar saldırı şiddeti artmış olup Budist saldırılarında  her gün ortalama 2-3 bin arasında Müslüman hayatını kaybetmektedir. Devlet bölgenin su şebekelerini kesip insanlığın hayat damarı olan suya ulaşmasını engellemiştir. Bölgede ciddi bir su sıkıntısı bulunmaktadır. Nüfusun ne yazık ki suya ulaşan bir kısmı çamurlu ve kirli atık sulara ulaşmaktadır.

Hint Okyanusu (Sri Lanka)
Sri Lanka Hint yarımadasının açıklarında bulunan bir ülke. 1970’de başlayan ulusal iç savaş halen devam etmektedir. Sri Lanka nüfusunun büyük bir çoğunluğu Hint kökenli olup Hindu inancına veya Budizm inancına mensuptur. Asya ve Hindistan çevresinde emperyalizmin etkisi ile ortaya çıkan İslam fobi ne yazık ki Arakan’da  olduğu gibi Sri Lanka’da da iç kıvılcımı ateşleyip nüfusun geri de kalan kısmı olan Müslümanları esareti altına almaktadır. Budist-Hindu inancına mensup olan Müslümanları vatandaş sınıfında görmeyip devletinde göz ardı etmesi ile binlerce Müslümanın hayatlarını kaybetmesine sebep oluyorlar. Müslüman bölgelerde maalesef ki su şebekelerini etkisiz hale getirerek kirli ve çamurlu sulara mahkum ederek hastalıktan ölümlerini ve toplu soykırım olmasını istemektedirler. Müslümanların yaşadıkları bölgelere geçtiğimiz Ramazan ayında  sizlerden aldığımız yardımları zorlu şartlarda ulaştırdık. Elhamdülillah.

 

Kıymetli Hayırseverlerimiz;
Müslüman kardeşlerimizi her zaman olduğu gibi yine sahipsiz bırakmayacağız. 101 ümmet Su kuyusu Projesi çalışmalarımız oradaki kardeşlerimize bir umut olacak. Belki ihtiyacın hepsi olmasada büyük bir kısım bölgelerde su sıkıntısını gidereceğiz İnşallah. 
Bir El Ver Derneği olarak ülkemizde her hayırseverin hayali olan  “Su Kuyusu açtırmak, Kalıcı eser olarak Çeşme yaptırmak” gibi bu büyük güzelliğe bizler ortak olacağız inşallah.
Haydi! Geç kalmadan sende bir Su kuyusu yaptırabilirsin. İster kendi adınıza, İster Anne ve Babalarınız adına, İsterseniz Merhum bir sevdiğiniz kişi adına su kuyularını açtırabilirsiniz.
Su Kuyularını isterseniz bir kişi üstlenebilir veya sevdiklerinizle beraber bir Su Kuyusu açtırabiliriniz.
Herkes bu güzelliğe, bu büyük sevaba nail olsun diye bu sene tüm maliyetlerimizi en asgari ücrete indirmeye çalıştık. Rabbim bu çalışmada bizleri tesirli kılsın.  Amin.
Derneğimiz aracılığı ile açtırmış olduğunuz Kuyuların tüm yapım aşaması, görüntü ve Videoları, Lokasyon (konum) bilgileri Mail olarak veya telefonunuza gönderilmektedir.
Nasıl Su Kuyusu bağışında bulunabilirim?

 

Su Kuyusu bağışlarınızı;

 

1)    Web sitemizde bulunan “Online Bağış” kısmından,
2)    Banka Hesap Numaralarımızdan “Havale veya EFT” yolu ile,
3)    Detaylı bilgi için 0216 606 13 96 numaralı “sabit telefonumuzu  arayarak” veya 0532 136 41 67’nolu Derneğimizin “WhatsApp hattından mesaj yolu” ile,
4)    Derneğimizin “Genel Merkezini ziyaret ederek Resmi Makbuz karşılığı” bağışınızı elden yapabilirsiniz. 
 
Su Kuyusu Banka Üzerinden Nasıl Yapabilirim?
Aşağıda belirtilen Derneğimizin banka hesap ve IBAN numaraları ile ulaştırabilirsiniz.


1)    Ziraat Bankası: TR18 0001 0019 1087 8072 1750 01

2)    Kuveyt Türk: TR62 0020 5000 0088 9057 8000 01

3)    PTT Posta çeki ile: 16061936BİR EL VER DERNEĞİ / 2019 

 

 

  

Bağış Yap